Хмільницкий район - прапор
Хмільницька районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Малий Герб України
20 липня 2024 року
Facebook - логотип Twitter - логотип Instagam - логотип Youtube - логотип
Режим високої контрастності

Актуальні питання про пенсійну реформу

08.09.2017 Кількість переглядів: 928

Що таке «пенсійний коридор»?

Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, яким виповнилося 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років починаючи з 2021 року) за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу поступово збільшуватиметься (щороку на один рік). У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких буде не менше 35 років стажу.

Особи матимуть право на пенсію за віком у віці 63 роки за наявності на 1 січня 2018 року стажу від 15 до 25 років. У наступні роки цей стаж щорічно буде, відповідно, збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

Якщо особа на 1 січня 2019 року матиме стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія призначатиметься тільки при досягненні 65 років. Мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців. Тобто, у 2020 році мінімальний стаж становитиме від 15 до 17 років, у 2021-му - від 15 до 18, у 2022-му - від 15 до 19 і т.д. У 2028 році особи зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років.

При цьому передбачається надати можливість особі призначити пенсію після допрацювання нею необхідної тривалості страхового стажу, який було визначено на дату досягнення пенсійного віку (60, 63, 65 років), тобто після того, як особа допрацює необхідну тривалість стажу.

Який зараз розмір мінімальної пенсії за віком? Який буде розмір мінімальної пенсії за віком після прийняття змін до пенсійного законодавства, запропонованих Урядом?

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж це визначено (35 років у чоловіків і 30 років у жінок), мінімальний розмір пенсії за віком встанов­люється в пропорційно меншому розмірі, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. Норма передбачена як у чинному законі, так і в законопроекті, запропонованому Урядом. Однак у законопроекті № 6614 передбачено, що особам, які не мають повного стажу, призначені після 1 січня 2018 року пропорційно зменшені пенсії, з ура­хуванням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виплачуватимуться лише після досягнення ними 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям

Що відбуватиметься далі з пенсіями тих жінок, які вийшли на пенсію у 55 років? Адже розмір пенсій у такому разі був зменшений у зв'язку з підвищенням пенсійного віку.

За чинним Законом, до 1 січня 2015 року право на достроковий вихід на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, якщо вони мали не менше 30 років страхового стажу, та за умови, що вони звільнилися з роботи. У такому разі розмір їхньої пенсії був зменшений на 0,5% за кожний неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Таке зменшення передбачається здійснювати на весь період отримання пенсії.

У законопроекті № 6614 пропонується зупинити зменшення розміру пенсії за віком для таких жінок після досягнення віку, передбаченого законом для відповідної вікової категорії. Після завершення цього періоду розмір пенсії пропонується переглянути без застосування зниження пенсії. Такий перерахунок пропонується зробити з дати, наступної за завершенням періоду підвищення пенсійного віку.

Наприклад, жінка 30 серпня 1959 р.н., яка мала 30 років стажу, скористалася правом виходу на пенсію у 55 років у 2014 році з відповідним зменшенням розміру пенсії. Законом для неї визначено пенсійний вік 58 років, якого вона досягне у серпні 2017 року. З урахуванням пропозицій урядового законопроекту, пенсія такій жінці має бути розрахована у повному розмірі, без зменшення, починаючи з 1 вересня 2017 року. Однак, зважаючи на дату набрання чинності законом (у разі ухвали законопроекту як закону) - 1 жовтня 2017 року, відновлення пенсії жінці у повному розмірі має відбутися з 1 жовтня 2017року.

Чи виплачуватимуть пенсію (або якісь інші виплати) особам, які досягли 60-річного віку, але не мають достатнього трудового стажу (стаж менше 15 років)?

Право на призначення пенсії із солідарної системи матимуть лише ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 15 років. Ця норма залишається без змін.

Особам, які не матимуть 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення ними 65 років. Допомога призначатиметься місцевими управліннями праці та соціального захисту населення і виплачуватиметься з урахуванням сукупного доходу сім’ї.

Як відбуватиметься осучаснення пенсій колишнім державним службовцям?

У законопроекті № 6614 не передбачається осучаснення спеціальних пенсій (для державних службовців, народних депутатів, прокурорів тощо).

Нове призначення таких пенсій припиняється, за виключенням осіб, які придбали необхідний страховий стаж для призначення такого виду пенсій на 01.05.2016. Згідно з запропонованим законопроектом, передбачається автома­тичне перерахування цих пенсій на загальних підставах, якщо розмір пенсій у такому разі буде вищим.

Хмільницьке об’єднане управління Пенсійного фонду у Вінницькій області                                                                            

 

 

телефон «гарячої лінії» управління 2 12 17


E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація