23 квітня 2024 року

Епідемічний паротит (свинка) - як захиститися?

21.02.2024 Кількість переглядів: 37

Епідемічний паротит (свинка) – гостре висококонтогіозне інфекційне захворювання. Його збудником є РНК-вмісний вірус з роду Rubulavirus. Може призводити до низки тяжких ускладнень: чоловіче безпліддя, цукровий діабет II типу, хронічний панкреатит, ураження центральної нервової системи.

Як можна заразитись?

Епідемічний паротит поширюється повітряно-крапельним шляхом. Інфікована людина може поширювати вірус:

• кашляючи, чхаючи чи розмовляючи

• поділившись предметами, на яких може бути слина, наприклад, пляшками з водою, чашками, дитячими іграшками, тощо

• беручи участь у заходах, що відбуваються у тісному контакті з іншими людьми, наприклад, під час занять спортом, танців або поцілунків

Захворілий може поширювати епідемічний паротит за кілька днів до початку прояву симптомів захворювання і до п’яти днів після початку набряку.

Які симптоми?

• гарячка

• набряк слинних залоз (найчастіше під вухами)

• головний біль

• м'язові болі

• слабкість

• втрата апетиту

Симптоми зазвичай з’являються через 16-18 днів після інфікування.

Як захиститись?

Вакцина від епідемічного паротиту поєднується з вакцинами проти кору і краснухи (вакцина КПК). За Національним календарем щеплень вона вводиться дитині двічі:

• 1-ша доза – у 12 місяців

• 2-га доза – у 6 років

Щеплення проти епідемічного паротиту безоплатні і гарантовані державою. Для щеплення вашої дитини ви можете звернутись до свого сімейного лікаря.

ВСП  Хмільницький РВ  ДУ «ВОЦКПХ МОЗУ»