Координація діяльності щодо виявлення та захисту дітей, які постраждали від домашнього або сексуального насильства
28.11.2024 Кількість переглядів: 452
Саме про це розповіла у своєму виступі начальник служби у справах дітей Хмільницької районної військової адміністрації Оксана Костюк на обласній конференції, яка відбулася 27 листопада в м.Вінниця, в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».
Тема конференції: «Запобігання гендерно зумовленому насильству в умовах війни. Механізм взаємодії суб’єктів та надання допомоги і захисту постраждалим особам». Захід ініційовано Департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації.
У роботі конференції взяли участь суб’єкти взаємодії, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству регіонального рівня та координатори, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі на рівні районних військових адміністрацій та територіальних громад Вінниччини.
Служба у справах дітей, як суб’єкт реагування на випадки насильства щодо дитини, відповідно до ст. 6 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», входить до переліку органів та установ, на які покладаються функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та є координатором у забезпеченні прав та захисту дітей
Алгоритм дій служби у справах дітей у випадку отримання інформації про дитину, яка зазнала жорстокого поводження, в тому числі домашнього насильства, або у разі наявності загрози життю або здоров’ю дитини та проведення координаційних заходів:
- проведення оцінки рівня безпеки дитини;
-направлення дитини до закладу охорони здоров’я;
-акт оцінки рівня безпеки дитини;
-рішення про взяття дитини на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;
-тимчасове влаштування дитини;
-здійснення контролю за умовами перебування дитини;
-утворення міждисциплінарної команди;
-складання індивідуального плану соціального захисту дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах ;
-зняття дитини з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, якщо були усунені умови та обставини, які стали підставою для взяття дитини на облік.
Службами у справах дітей Хмільницького району проводиться превентивна діяльність по виявленню дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. У 2024 році проводилися профілактичні заходи: «Діти вулиці», «Вокзал», «Неблагополучна сім’я», під час яких обстежено 687 сімей, попереджено 215 батьків та ініційовано притягнення 51 особи до відповідальності за невиконання батьківських обов’язків. Проводиться відповідна інформаційно – роз’яснювальна робота по запобіганню та протидії домашньому або сексуальному насильству, попередження торгівлі дітьми. В навчальних закладах проводяться відповідні профілактичні заходи; профілактичні бесіди з дітьми; роз’яснювальні бесіди з батьками, законними представниками дітей; профілактичні бесіди дітей, разом з батьками.
Також службами у справах дітей громад району забезпечується облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. На цьому обліку перебуває 100 дітей, в тому числі 13 дітей з підстави жорстокого поводження (фізичне насилля-6, психологічне-5, стали свідками злочину -2).
У сучасних умовах конфліктів та воєнних дій, діти є однією з найбільш вразливих груп населення. Забезпечення захисту дітей від насильства та жорстокого поводження в умовах війни є складною, але надзвичайно важливою задачею. Лише за умови спільних зусиль всіх інституцій, причетних до вирішення цього питання, можна досягти позитивних результатів у цьому напрямку.
Служба у справах дітей Хмільницької РВА