08 лютого 2023 року

Що треба знати про туберкульоз

24.01.2023 Кількість переглядів: 85

ВСП Хмільницький районний відділ ДУ «Вінницький обласний  центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє , що  на протязі   2022 року зросла захворюваність на туберкульоз серед населення Хмільницького району. Так, було зареєстровано  28 випадків туберкульозу серед дорослих, а рівень захворюваності  склав 47,9  випадків  на 100  тис. населення, проти  30,3 випадків на 100 тис. нас. в 2021 році.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, на яке хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності та соціального положення.

Збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу (або паличка Коха) — надзвичайно стійкий і, потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечним до 12 місяців.
           Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини, та при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби.
           Зараження може відбуватися також, коли мікобактерії потрапляють в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, папери, недопалки хворого на туберкульоз у відкритій формі тощо.
            Захворювання розвивається, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, травм, а також недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснаження праці тощо.

Якщо Ви маєте такі симптоми:

-  стійкий кашель з виділенням мокроти;
-  тривале підвищення температури тіла;
- швидка втомлюваність;
-  втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення;
-  надмірне потовиділення, особливо вночі;
-  задишка, кровохаркання.

Не вагайтесь, а зверніться за консультацією до дільничного терапевта або лікаря-фтизіатра. Пам’ятайте, що своєчасно виявити захворювання на туберкульоз у дорослих можна виявити за допомогою аналізу мокроти на вміст палички Коха або флюорографічного обстеження, а у дітей – за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту).

Своєчасне кваліфіковане лікування дозволяє у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування у стаціонарі та значно зменшує ризик ускладнень та розвитку стійких до ліків форм туберкульозу. Лікування туберкульозу в Україні - безкоштовне!

Щоб уберегтись від туберкульозу:

- намагайтеся вести здоровий спосіб життя (регулярно відпочивайте, не паліть і не зловживайте алкоголем);
-  докладіть зусиль, щоб харчування вашої родини було якомога більш повноцінним;
- проводьте систематичне прибирання житла, провітрюйте його, не допускайте накопичення пилу;
-  регулярно, не рідше 1 разу на 2 роки, проходьте флюорографічне обстеження органів грудної клітини (для дорослих), яке проводиться безкоштовно;
-  слідкуйте за своєчасним проведенням туберкулінодіагностики у дітей (1 раз на рік) та її результатами;
-  стежте за обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ дітей у віці 7 та 14 років (при відсутності протипоказань);
-  намагайтеся не допускати контакту дітей з родичами, хворими на туберкульоз, не беріть із собою дітей, коли відвідуєте хворого на туберкульоз у лікарні;
-  намагайтеся обмежувати контакти з хворими на туберкульоз, оберігайте немовлят та маленьких дітей від контактів з незнайомими людьми (відвідування ринків, магазинів тощо);
-   утримуйтеся від купівлі продуктів на стихійних ринках;
-    при контакті з хворими на туберкульоз пройдіть позачергове обстеження у лікарні.