Хмільницкий район - прапор
Хмільницька районна державна адміністрація
Офіційний сайт
18 квітня 2024 року
для людей з обмeженими можливостями

Щоб бджоли не гинули від отрутохімікатів

19.04.2017 Кількість переглядів: 14314

  У зв’язку з широким використанням в сільському господарстві отрутохімікатів, суттєво почастішали випадки отруєння бджіл. З цієї причини щорічно в Україні гине від 3 до 8 тис.бджолиних сімей. Ці дані свідчать про необхідність виконання вимог безпеки при використанні отрутохімікатів у боротьбі з шкідниками сільськогосподарських культур.

  Зокрема, забороняється:

  — проводити авіаційні обробки ближче ніж 5км від місць постійного перебування медоносних пасік. Замовник авіаційно-хімічних робіт, за три доби до початку авіаційних обробок, повинен поінформувати населення через ЗМІ, виставити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою строку очікування на відстані 300м від місця обробки, після проведення заходів безпеки повідомити відповідні органи і установи;

  — проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.

  Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові до 10 годин та вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі та прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів.

  Відповідно до Закону України «Про бджільництво», відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин. Згідно ст. 30, 37, юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов'язані забезпечити їх охорону, при застосуванні засобів захисту рослин для обробки медоносних рослин — не пізніше, ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

  Якщо виникла підозра щодо масової загибелі бджіл внаслідок отруєння, після обробки посівів сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин, власник пасіки повинен терміново звернутися до місцевої влади (сільського чи міського голови) з письмовою заявою про підозру на отруєння бджіл. Голова своїм письмовим розпорядженням створює компетентну комісію, яка оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, відповідальних за цю загибель, розмір збитків.

  До складу комісії повинні бути залучені: представник місцевої ради, спеціаліст державної служби ветеринарної медицини (в зоні обслуговування якого знаходиться пасіка), агроном із захисту рослин, пасічник.

  Комісією проводиться обстеження пасіки та поля, яке оброблялось, відбираються проби підмору бджіл, зразки оброблених рослин (за поданням ветеринарного лікаря) і разом з копією акта подаються до обласної ветеринарної лабораторії для проведення експертизи або в Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи у м. Києві.

  Термін доставки проб не повинен перевищувати одну добу.

  У випадку доведення експертизою причинно-наслідкового зв'язку між обробкою поля та загибеллю бджіл та у разі відмови винуватця у відшкодуванні збитків необхідно звертатись із позовною заявою до суду.

 


E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація